JAK ZNALEŹĆ PRACĘ W IT? 5 SPRAWDZONYCH POMYSŁÓW

Czekasz cierpliwie, ale telefon - jak na złość – ciągle milczy. A jeśli nawet zdarzy mu się wydać z siebie kilka mniej lub bardziej polifonicznych dźwięków, to oferty, które otrzymujesz, trudno nazwać porywającymi. Znalezienie (sensownej) pracy w IT nie jest łatwe. Dlatego czas wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć ofertę, za którą stoją nie tylko dobre pieniądze, ale również możliwości rozwoju. Tak, rozwoju! Przecież kariera w IT to ciągły rozwój.
Serwisy banalne, ale skuteczne
Zacznij od podstaw. Serwisy z ogłoszeniami o pracę? Pomyślisz, że to banał. A jednak wielu pracodawców swoje najnowsze oferty w pierwszej kolejności publikuje właśnie tam.Sprawdź, w którym serwisie pojawia się najwięcej ogłoszeń o pracę w Twojej specjalizacji. Co z tego, że w jednym z większych serwisów w Polsce dostępnych jest ponad 20 tysięcy ofert, skoro ogłoszenia o pracę dla programistów Perl można policzyć na palcach jednej ręki?
Zaglądaj do serwisów regionalnych lub takich, które dopiero raczkują (na przykład tworzony właśnie serwis BloomGo, który w jednym miejscu udostępni oferty kilkunastu większych platform rekrutacyjnych). Nowe serwisy bardzo często oferują pracodawcom korzystniejsze stawki za publikację ofert, dlatego pojawiają się w nich dużo ciekawsze ogłoszenia.
Wykorzystaj agencję
Warto wysyłać aplikacje do firm specjalizujących się w rekrutacji pracowników dla swoich klientów. Każdy kandydat jest dla nich na wagę złota, a rekrutacja prowadzona jest zazwyczaj w trybie ciągłym (czyli brak ogłoszenia na stronie wcale nie oznacza, że firma nie będzie zainteresowana Twoimi umiejętnościami).Jedną z firm rekrutacyjnych i agencji zatrudnienia, które mogę polecić (i sama z nią współpracuję) jest Cyclad. Wielu z jej klientów to światowi liderzy z branży technologicznej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Cyclad rekrutuje specjalistów IT, którzy zatrudniani są albo w strukturach wewnętrznych firmy, albo bezpośrednio przez jej klientów.
Co zyskujesz na współpracy z firmą rekrutacyjną? Pewność zatrudnienia i praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju.
Sposób na wolnego strzelca
Jeśli specjalizujesz się w bardzo wąskiej dziedzinie, dobrze zaglądać od czasu do czasu na specjalistyczne fora dyskusyjne. Przykład pierwszy z brzegu: Polskie Forum Ruby on Rails. Ofert pracy dla rubistów w Polsce jest jak na lekarstwo, a jednak nowe propozycje na Forum pojawiają się zaskakująco często.Często współpracę z pracodawcą warto zacząć od mniejszych zleceń. W tym przypadku świetnie sprawdzają się coraz liczniejsze serwisy dla freelancerów (jak na przykład Freelancer.com). Fakt, stawki nie należą do wysokich, ale to świetny sposób na zbudowanie mocnego portfolio.
Zupełnie nowe możliwości daje natomiast platforma Use My Bench. Usług freelancerów poszukują na niej tylko i wyłącznie firmy IT, a korzystanie z Use My Bench nic nie kosztuje (w przyszłości może się to zmienić, więc warto skorzystać z okazji już teraz).
Niech moc (mediów) będzie z Tobą
Często niedocenianym przez specjalistów IT źródłem ofert pracy są media społecznościowe. Nie tyle Facebook, co raczej GoldenLine.pl (w Polsce) i LinkedIN.com (jeśli szukasz pracy za granicą).Jeśli konto w tych serwisach już posiadasz, nie zdziw się, gdy dostaniesz zaproszenie do kontaktu od nieznajomego rekrutera. Profesjonalni head-hunterzy bardzo często poszukują kandydatów w obydwu serwisach.
Zadbaj o aktualizowanie swojego profilu i koniecznie dodaj do niego dobre (oczywiście swoje własne) zdjęcie. Nie zaszkodzi również poprosić o referencje od byłych pracodawców.
Twarzą w twarz z pracodawcą
Bierz udział w targach pracy takich jak Kariera IT. Nie tylko ze względu na ciekawe warsztaty i pokazy nowinek technicznych. Dzięki targom sprawdzisz, kogo szukają aktualnie pracodawcy i na jakie możliwości rozwoju w firmie tak naprawdę możesz liczyć. Wszystkiego dowiesz się z najlepszego możliwego źródła – od obecnych pracowników. Spotkasz ich na każdym ze stoisk targowych pracodawców.
Barbara Kujawska Ekspert w dziedzinie komunikacji, szkoleniowiec i marketingowiec międzynarodowej firmy konsultingowej Cyclad. Po godzinach zapalona rowerzystka, początkująca graficzka i poszukiwaczka udanych projektów zorientowanych na użytkownika.